FLUKE FLUKE-88-5/A KIT Automotive Multimeter Combo Kit (88V/A Kit)
Manufacturer: FLUKE Model: FLUKE-88-5/A KIT P/N: 2117440 Origin: USA Guarantee: 12 Month - Contact
DCVMaximum Voltage1000 V
Accuracy±(0.1% + 1)
Best Resolution0.01 mV
ACVMaximum Voltage1000 V
Accuracy±(0.5% + 2)
AC Bandwidth5 kHz
Best Resolution0.01 mV
DC CurrentMaximum Amps10 A
Amps Accuracy±(0.4% + 2)
Best Resolution0.001 mA
AC CurrentMaximum Amps10 A
Amps Accuracy±(1.2% + 2)
Best Resolution0.001 mA
ResistanceMaximum Resistance50 MΩ
Accuracy±(0.4% + 1)
Best Resolution0.1Ω
CapacitanceMaximum Capacitance9,999 µF
Accuracy±(1% + 2)
Best Resolution0.01 nF
FrequencyMaximum Frequency200 KHz
Accuracy±(0.005% + 1)
Best Resolution0.01 Hz
Duty CycleMaximum Duty Cycle99.9%
Accuracywithin 2% per KHz +0.1%
Best Resolution0.1%
Temperature Measurement-200.0°C - 1090°C
-328.0°F - 1994.0°F, 1.0% excluding probe
80 BK Temperature Probe-40°C - 260°C
-40°F - 500°F, 2.2°C or 2% whichever is greater
ConductanceMaximum Conductance60.00 nS
Accuracy±(1.0% + 10)
Maximum Resolution0.01 nS
Operating RangeOperating Temperature-20°C - 55°C
Storage Temperature-40°C - 60°C
Physical5.2 x 9.8 x 20.1 cm (2.06 x 3.86 x 7.93 in)
624 g (22 oz)
Fluke 88V/A Automotive Multimeter Combo Kit
Includes:
88V Automotive Multimeter
TL224 silicone test leads
AC285 long reach alligator clips
TP220 test probes
RPM 80 inductive RPM
TPAK ToolPak™ Magnetic Meter Hanging Kit
80BK temperature probe
Two automotive backprobe pins
Insulation piercing probe
C800 durable carrying case
Holster
9V battery (installed)